Tahtakuruları, en çok nemli ve rutubetli ortamları sever. Buralarda ortaya çıkan tahtakuruları kısa sürede larva bırakarak çoğalır ve yayılır. Bu yüzden zaman zaman oluşum göstereceği yerleri kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Karanlık alanları da seven tahtakuruları, evlerde de çeşitli oyuk ve açıkların içerisinden girebilir. Eskimiş ahşap mobilyaları ve diğer beklemiş ve rutubete maruz kalmış mobilyaları kontrol etmeniz ya da elden çıkarmanız avantajlı olacaktır.

Tahtakuruları bir anda yayılarak ortaya çıkmaz. Tek tük görmeye başlarsınız. Yavrulama döneminden sonra ise birden daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden tek bir tane bile gördüğünüzde hemen tedbir almalı ve tespitler yaparak gereken temizliği yapmalısınız.

Tahtakurusundan Nasıl Kurtuluruz?

Tahtakurusundan kurtulmak için çeşitli haşere ilaçlarını temin edebilirsiniz. Bunları, oluşum gösterdiklerini düşündüğünüz ve yuvaladığı yerlere sıkabilirsiniz. Eşya ise ve atabileceğiniz bir şeyse atabilirsiniz. Ya da yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz. Özellikle eskimiş ahşap mobilyalar ya da ıslak kalmış mobilyalar tahtakuruları için davetiye çıkarmaktadır.

Ancak elbette en iyi yöntem tahtakurusu ilaçlama hizmeti alarak tüm bölgeyi ilaçlatmaktır. Profesyonel şirketler ilaç içeriğini görülen böceğe göre ayarladığı için daha kısa sürede kurtulursunuz. İlaçlama tahtakurusu sorunundan kurtulmanızda en etkili yöntemdir.

Tahta Kurtları İle Nasıl Mücadele Edilir?

Yarımı santimetre kadar uzunlukta olan ve özellikle gece çıkardığı ses ile çok rahatlıkla varlığı anlaşılan tahta kurdundan kurtulmanın hem geleneksel hem de modern temizleme yöntemleri vardır. Modern temizleme yöntemi tahta kurusu ilaçlama yapmaktır. Elbette ki ilaçlama yöntemi en temiz ve en kesin yöntemdir.

İlaçlama etkisini o kısa süre içerisinde gösterir ve bu parazitten kesinkes kurtulunulur. Geleneksel yöntemler ise karbonat, kimi aromatik yağlar, zerdeçal gibi doğal ürünler ile yapılan karışımlardır. Lakin bu tür yöntemler ancak başlangıç aşaması için işe yarayabilir. Bir miktar dahi olsa yayılma gösterildiği durumda işe yaramayacaktır.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Haşere kontrolü, önümüzdeki gelecekte insanlık için büyük bir tehdit olacak. Er ya da geç, her yerde her yerde mevcut olduğu için hepimiz zararlılardan etkileneceğiz. İster mutfaktaki karıncalar veya böcekler, ister sebze bahçesindeki yabani otlar olsun, haşereler can sıkıcı olabilir. Aynı zamanda pek çoğumuz haşere kontrolü ve haşerelerin yol açtığı sorunlar ve haşerelerle mücadelede kullandığımız zirai ilaçlarla ilgilenmiyoruz.

Haşere kontrolü hakkında düşünürken en çok sorulan bazı sorular şunlardır: –

  • Zararlılar nasıl güvenli bir şekilde azaltılabilir ve kontrol edilebilir?
  • Pestisitler mevcut, etkili ve güvenli mi?
  • Pestisitler nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

Haşereler insanoğlu için bir bela olduğu kadar faydalıdır. Hayvanlar, bakteriler ve bazı böcekler insanlara birçok yönden fayda sağlarken aynı zamanda zararlı da olabilirler. Sıçan, karınca, hamamböceği, fare ve sinek gibi haşereler evlerde ve apartman dairelerinde yaygındır. Evlerde haşerelerin çoğalmasını önlemek için etkili haşere yönetimi, haşere kontrolü ve haşere önlemeyi içeren etkili bir haşere kontrolü olmalıdır.

Categories:

Tags:

4 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Kategoriler
0507 530 34 67