Tahtakuruları, genelde iki türden oluşmaktadır. Bunlar, Cimex lectularius ve Cimex hemipterus şekilde oluşur. Tahtakuruları kısa geniş baş yapıları, oval vücutları, dört eklemli antenleri olarak yaratılmıştır. Kanla beslenmektedir. İnsan yaşam yerlerini sevebilir.

Tahta Kurusundan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Tahta kurusu nasıl yok edilir en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle evlerde görülmesi oldukça can sıkıcı olmaktadır. Tahtakuruları ortaya çıktığında ya da larvalarının olduğunu düşündüğünüz yerler varsa yapmanız gereken önce buraları temizlemektir. Eğer bulunduğu yer atılabilecek bir eşyaysa atmanızda fayda var. Ancak atamayacağınız bir şeyse yüksek sıcaklıkta iyice yıkamanız ve ardından da kurutmanız gerekir.

tel

0507 530 34 67

0507 530 34 67

0507 530 34 67

0507 530 34 67

Tahta Kurusu Oluşmaması İçin Ne Yapılır?

Tahta kurusu nasıl yok edilir gibi soruların peşine düşmemek için oluşmasını önlemeniz gerekir.

İlaçlama: Spreylerle kendiniz bütün alanları doğru ve yeterli ilaçlayamayabilirsiniz. Bu yüzden profesyonel bir şirketten destek almak daha doğru olacaktır.
Nemi ve rutubeti önleme: Bunun için alanların ıslak kalmamasına ve uzun süre temizlenmeden bırakılmamasına dikkat etmeniz gerekir. 
Tahta ve ahşap mobilyalarınız eğer çok eskiyse içlerinde de tahtakurusu oluşma ihtimali artar. Bunları da elden çıkarmanızda fayda olacaktır. 

Tahtakurusu Oluşmaması İçin Ne Yapılır?

Tüm bu tedbirleri aldığınız zaman tahtakurusu sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. Tahtakuruları hem kısa sürede çok yavruladığı için hem de her yere kolaylıkla yayılabildiği için başa bela olmaktadır. Ancak bunun dışında ısırdığı için de bazı fiziksel zararları olabilir.

Tahta Kurusundan Kurtulma Yolları

Tahtakurusu, en sık rastlanan ve ortaya çıkan böceklerden biridir. Tahtakuruları son derece başa bela olan ve aynı zamanda da ısırarak zarar veren hayvanlardan biridir. Bu yüzden özellikle evlerde oraya çıkması oldukça can sıkıcı olmaktadır. Tahtakuruları ortaya çıktığında çeşitli önlemlerle ortadan kaldırılmaya çalışılsa da aslında oluşmadan önce önlem almak daha doğru olacaktır. 

Tahta Kurusu Hangi Kokuları Sevmez?

Tahta kurusu neyi sevmez sorusuna, bu tür böcekler bazı kokulara karşı hassasiyetlidir ve bazı kokuları sevmezler. Lavanta kokusu, sarımsak kokusu, sirke kokusu, limon kokusu ve viks kokusundan hiç hoşlanmazlar. Ama bunlar 0’lük bir çözüm değildir. 

Tahta Kurularının Bulundukları Yerler 

Tahtakurusuna neden olabilecek bazı şeyler mümkün. Bu böcek türleri insanları severler ve insanların yaşam alanlarında toplanırlar. Testere şeklindeki ağız yapısıyla bir insanı kolayca ısırabilir. Ayrıca tahtakurusu ısırdığı andan itibaren ağrıyı azaltmak için, anestezi ve kan pıhtılaşmasına engel olmak için kimyasal tükürük salgılayarak vücudumuza gönderir ve bu şekilde ağrı hissetmememizi sağlar. Tahtakuruları genel olarak, otellerde, pansiyonlarda, motellerde, apartmanlarda, yurtlarda, toplu taşıma araçlarında görülmektedir. 

Tahta Kurusunu Neler Öldürür?

Öncellikle ilk başta haşere uzmanlarından yardım almanız mantıklı olacaktır. Ama onlar gelip işlem yapmasını beklemeyecek kadar ilerlediyse sizde evde bir kaç teknik kullanarak durumu kontrol altına alabilirsiniz. Tahta kurusunu ne öldürür sorusuna, gaz yağı püskürtmeyle başlayabilirsiniz. Tahtakuruların bulunmuş olduğu bölgelere sıvı gaz yağı püskürterek ölmesini sağlayabilirsiniz.

0507 530 34 67

0507 530 34 67
Tahtakurusu Derdine Son

Evlerimizde, ofislerimizde, araba garajlarında ya da kömürlük ve depolarda zaman zaman böceklerle karşılaşabiliriz. Bunlardan biri olan tahtakuruları en yaygın görülen böcek türleridir. Gördüğünüz an panik yapmadan onlardan kurtulmanın ve varlıklarını önlemenin yollarını öğrenirseniz, sizin için daha iyi olur.

Bu tarz böcek ve haşereler elbette can sıkıcı olmaktadır. Ancak belirli tedbirler ve önlemler alarak kısa sürede bu sorunların önüne geçebilir hatta hiç oluşmamasını sağlayabilirsiniz..

Tahtakurusu Nerede Ortaya Çıkar?

Tahtakuruları, en çok nemli ve rutubetli ortamları sever. Buralarda ortaya çıkan tahtakuruları kısa sürede larva bırakarak çoğalır ve yayılır. Bu yüzden zaman zaman oluşum göstereceği yerleri kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Karanlık alanları da seven tahtakuruları, evlerde de çeşitli oyuk ve açıkların içerisinden girebilir. Eskimiş ahşap mobilyaları ve diğer beklemiş ve rutubete maruz kalmış mobilyaları kontrol etmeniz ya da elden çıkarmanız avantajlı olacaktır. 

Tahtakuruları bir anda yayılarak ortaya çıkmaz. Tek tük görmeye başlarsınız. Yavrulama döneminden sonra ise birden daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden tek bir tane bile gördüğünüzde hemen tedbir almalı ve tespitler yaparak gereken temizliği yapmalısınız.

Tahtakurusundan Nasıl Kurtuluruz?

Tahtakurusundan kurtulmak için çeşitli haşere ilaçlarını temin edebilirsiniz. Bunları, oluşum gösterdiklerini düşündüğünüz ve yuvaladığı yerlere sıkabilirsiniz. Eşya ise ve atabileceğiniz bir şeyse atabilirsiniz. Ya da yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz. Özellikle eskimiş ahşap mobilyalar ya da ıslak kalmış mobilyalar tahtakuruları için davetiye çıkarmaktadır.

Ancak elbette en iyi yöntem tahtakurusu ilaçlama hizmeti alarak tüm bölgeyi ilaçlatmaktır. Profesyonel şirketler ilaç içeriğini görülen böceğe göre ayarladığı için daha kısa sürede kurtulursunuz. İlaçlama tahtakurusu sorunundan kurtulmanızda en etkili yöntemdir. 

Tahtakurusuna Nasıl Önlem Alınır?

Tahtakurusu oluştuğunda birçok ilaçlama ve uğraşlara maruz kalmamak için öncesinde önlem almak daha kolay olacaktır. Bunun için özellikle kapalı ve karanlık alanları zaman zaman havalandırmalı ve temizlemelisiniz. Nem ve rutubet olan bölgeleri özellikle kontrol etmelisiniz. 

Önden ilaçlama tahtakurusu oluşumu için en etkili önlemlerden biridir. Özellikle belirli alanların ilaçlanmasıyla bu sorunla hiç karşılaşmayabilirsiniz. Tahtakurusu ilaçlama konusunda profesyonel firmalardan destek almanızda fayda olacaktır. Diğer sprey ve ilaçlar yeterli derece etkili olmayabilir.

Tahtakurusu İle Mücadele

Tahtakurusu sadece memelilerden ve kuşlardan kan emerek beslenen bir böcek türüdür. Kan emmek için gece karanlığını tercih ederken normal zamanlarda da karanlık yerlerde saklanırlar. Tahtakurularının ömrü ortalama 8 hafta olup sıcaklık ve neme bağlı olarak 11 aya kadar uzayabilir. Özellikle yüz, boyun, kol, bacak, kol, vb bölgelerde belli bir sırada kızarıklık, kaşıntı varsa evde tahtakurusu olduğundan şüphe edilebilir.

Bu kızarıklıklar bazen içi su dolu kabarcıklara da dönüşebilir. Bu durumda bir hekim göstermek faydalı olacaktır. Bazen bu ısırıklar herhangi bir kaşıntı durumu yoksa günlerce fark edilmeyebilir. Bir tahtakurusu her beslenme sürecinde ortalama 10 dakikaya kadar insan kanını emebilir. Tahtakurusu ile mücadele için tahta kurusu ilaçlama hizmeti almak gerekir.

Tahtakurusu Isırığı Hastalığa Sebep Olur mu?

Tahtakurusu ısırıklarının herhangi bir hastalığa sebep olduğu tespit edilmemekle birlikte ciltte tahrişlere, alerjik reaksiyonlara ve psikolojik etkilere sebep olabilir. Isırma sonrasında görülebilen şiddetli kaşıntı nedeni ile deri tahriş olabilir ve iyileşme sonrasında cilt yüzeyinde iz kalabilir.

Tahta Kurusu İle Nasıl Mücadele Edilir?

Tahtakuruları nemli, karanlık ya da loş ortamlarda yaşarlar. Garaj, bodrum, depo, çatı katı, vb. ortamları mesken tutar tahtakurusu buralarda depolanan mobilyaların içini çoğunlukla yaşam alanı olarak seçerler. Buradaki eşyalar herhangi bir dezenfektasyon ve sterilizasyona tabi tutulmadan evlere alındığında konak olarak insanlara geçmeye başlarlar. Duvarda yer alan prizler, elektrik düğmelerinin içi, üçlü prizlerin içerisi, sigorta kutusu, vs. başlıca saklanma alanlarıdır.

Tahtakurusu Hangi Ortamlarda Oluşur?

Tahtakuruları ile mücadelede en etkili yöntem şüphesiz ki ilaçlamadır. Pestisit içeren ilaçlar ile tahta kurusu ilaçlama işleminin yapılması, ilaçlamaya başlamadan önce yuva yapacağı yerlerin tespit edilmesi ve işaretlenmesi başlıca yapılacak işlemler arasındadır.

Akabinde yuvaların etrafındaki eşyaların kaldırılması, imkan varsa ortamın nemini alacak hava temizleme cihazlarından faydalanılması, alternatif çözüm olarak bir miktar karbonatı yüzeyi geniş çay tabaklarına koyarak evin merkezi noktalarına bırakılması ön hazırlık anlamında yapılacak diğer işlemlerdir.

İlaçlamanın haricinde mücadelede gazyağı da tercih edilmekte olup fakat odada kullanılan bütün eşyaların (çarşaf, yastık, battaniye, pike, bilgisayar çantası, çanta, vs.) yüksek sıcaklıkta yıkanması gereklidir. Koltuk ve yatak gibi taşınmazların ise eğer çıkarılabiliyorsa kılıfları yıkanmalı, koltuk yıkama / yatak yıkama gibi profesyonel hizmetler alınmalıdır.

Tahta Kurusu Nerelerde Ortaya Çıkar?

Tahta kurusu neden olur merak edenler elbette oldukça fazladır. Genelde nemli, karanlık ve loş ortamları sevdikleri için buralarda ortaya çıkarlar. Garajlar, bodrumlar ya da ıslak kalan kapalı alanlarda tahtakuruları ortaya çıkabilir. Evlerde de oyuklardan, açık alanlardan ve göremeyeceğiniz kadar küçük ve dar alanlardan gelebilir.

Eskimiş mobilyaların arasında, uzun süre nemli kalmış tahta veya ahşap mobilyalarda ortaya çıkabilir. Bodrum gibi alanları su basması ve ardından yeterli kurutma sağlanamaması, uzun süre kapalı ve nemli bir alanda bırakılan eski eşya ve mobilyalar, evlerde sürekli ıslanarak nemli kalan bölgeler tahtakurusu oluşumuna davetiye çıkarır.

Bunun önüne geçebilmek için bazı önlemler alabilmeniz ve bu önlemler doğrultusunda hareket edebilmeniz önemlidir. Bu sayede tahtakurusu ve benzeri haşerelerin oluşumundan kurtulmuş olursunuz.

Tahta Kurusuna Nasıl Önlem Alınır?

Tahta kurusu ısırığı ile insanlara temas eden bir böcek türüdür. Tahta kurusu ısırığı olduğunda insanlarda bazı yan etkiler ortaya çıkar. Isırığın belirtileri:
Isırılan bölgede kabarıklık 
Aşırı kaşıntı ve sonrasında iz kalma
Deride döküntü
Alerjik belirtiler
Kızarıklık
Psikolojik olarak rahatsız hissetme
En sık rastlanan belirtilerdir. Isırılan bölgeyi ılık sabunlu su ile yıkayarak kaşıntıyı ve ortaya çıkabilecek diğer rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz.

Tahta Kurusu Oluşmaması İçin Ne Yapılır?

Tahta kurusu neden olur öğrendikten sonra, olmaması için de önlemler alınması gerekir. Eğer tahtakurusu oluşma ihtimali olan ya da larvalarının olduğunu düşündüğünüz yerler ve eşyalar varsa öncelikle bunlarla ilgilenmeniz gerekir. Bu eşyalar eğer önemsizse atabilirsiniz ya da yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Tahta ve ahşap gibi eşyaları iyi kurutmanız ve nemli bölgelerde bulundurmamanız gerekir. Aynı zamanda da bodrum, otopark, kömürlük ve garaj gibi alanlarda düzenli olarak ilaçlama yaptırır ya da yaparsanız bu tarz böcek oluşumlarının da önüne geçersiniz.

Tahta Kurusu Isırdığında Ne Olur?

Tahta kurusu neden olur öğrendikten sonra, olmaması için de önlemler alınması gerekir. Eğer tahtakurusu oluşma ihtimali olan ya da larvalarının olduğunu düşündüğünüz yerler ve eşyalar varsa öncelikle bunlarla ilgilenmeniz gerekir. Bu eşyalar eğer önemsizse atabilirsiniz ya da yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Tahta ve ahşap gibi eşyaları iyi kurutmanız ve nemli bölgelerde bulundurmamanız gerekir. Aynı zamanda da bodrum, otopark, kömürlük ve garaj gibi alanlarda düzenli olarak ilaçlama yaptırır ya da yaparsanız bu tarz böcek oluşumlarının da önüne geçersiniz.

0507 530 34 67