Tahta kurusu neden olur merak edenler elbette oldukça fazladır. Genelde nemli, karanlık ve loş ortamları sevdikleri için buralarda ortaya çıkarlar. Garajlar, bodrumlar ya da ıslak kalan kapalı alanlarda tahtakuruları ortaya çıkabilir. Evlerde de oyuklardan, açık alanlardan ve göremeyeceğiniz kadar küçük ve dar alanlardan gelebilir.

Eskimiş mobilyaların arasında, uzun süre nemli kalmış tahta veya ahşap mobilyalarda ortaya çıkabilir. Bodrum gibi alanları su basması ve ardından yeterli kurutma sağlanamaması, uzun süre kapalı ve nemli bir alanda bırakılan eski eşya ve mobilyalar, evlerde sürekli ıslanarak nemli kalan bölgeler tahtakurusu oluşumuna davetiye çıkarır.

Bunun önüne geçebilmek için bazı önlemler alabilmeniz ve bu önlemler doğrultusunda hareket edebilmeniz önemlidir. Bu sayede tahtakurusu ve benzeri haşerelerin oluşumundan kurtulmuş olursunuz.

İnsan Paraziti: Tahta Kurusu

Tahtakuruları insanlar tarafından ilk önce yarasa paraziti olarak düşünülmekteydi. Haksız bir düşünce değildir, fakat genel olarak yarasaların mağaraların üst kısımlarında yaşamaları ve memeli kanı ile beslenmeleri bu düşünceye yol açmıştır. Tahtakuruları memeli ve kuş kanı ile beslendiği bilinmektedir. İnsan yaşamının mağaralardan başlandığı düşünülürse bu parazitler ile ilişkimiz çok geçmişten beri olduğu anlaşılmaktadır.

İnsan kanı da diğer canlıları düşünecek olursak diğer canlıların kanından besin yönünden çok daha zengindir. Bu sebeple tahtakurularının insanı seçmesi, insanlara parazit olması da iyi bir seçenek olacaktır. Kısaca, evet tahtakuruları insan kanı ile beslenmektedir. Bu olay tarihin çok eski dönemlerinden beri günümüze gelmiştir ve tahtakuruları ile ilişkimizi açıklamaktadır. 

Tahtakuruları, çatlaklar, delikler ve eşya araları gibi ışık görmeyen korunaklı alanlarda yaşamakta ve üremektedir. İnsanların depolama alışkanlığı gibi sebeplerden dolayı da insan habitatı, tahtakuruları için güzel bir habitattır. Bu yüzdendir ki tahtakuruları evlerimize, odalarımıza yani yaşam alanlarımıza karışıp bizleri rahatsız etmektedirler. Peki, bu durum önlenemez mi? Çözümleri var mıdır? 

İnsan Parazitini Önleme tahta kurusu ilaçlama

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
0507 530 34 67