Tahta kurusu ısırığı ile insanlara temas eden bir böcek türüdür. Tahta kurusu ısırığı olduğunda insanlarda bazı yan etkiler ortaya çıkar. Isırığın belirtileri:

Isırılan bölgede kabarıklık

Aşırı kaşıntı ve sonrasında iz kalma

Deride döküntü

Alerjik belirtiler

Kızarıklık

Psikolojik olarak rahatsız hissetme

En sık rastlanan belirtilerdir. Isırılan bölgeyi ılık sabunlu su ile yıkayarak kaşıntıyı ve ortaya çıkabilecek diğer rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz.

Tahta Kurusuna Nasıl Önlem Alınır?

Tahta kurusu neden olur öğrendikten sonra, olmaması için de önlemler alınması gerekir. Eğer tahtakurusu oluşma ihtimali olan ya da larvalarının olduğunu düşündüğünüz yerler ve eşyalar varsa öncelikle bunlarla ilgilenmeniz gerekir. Bu eşyalar eğer önemsizse atabilirsiniz ya da yüksek sıcaklıkta yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Tahta ve ahşap gibi eşyaları iyi kurutmanız ve nemli bölgelerde bulundurmamanız gerekir. Aynı zamanda da bodrum, otopark, kömürlük ve garaj gibi alanlarda düzenli olarak ilaçlama yaptırır ya da yaparsanız bu tarz böcek oluşumlarının da önüne geçersiniz.

İlaçlama Yöntemi İle Tahta Kurusundan Kurtulma

Tahtakuruları, metnimizde de bahsettiğimiz üzere insan sağlığı açısından ciddi etkileri olmasa da hayat konforundan ciddi anlamda çalmaktadır. Bu etkiyi azaltmak adına eve girecek olan yeni mobilyalarınızı, özellikle ikinci el olan eşyalarınızı bir ilaçlama işlemine tabi tutmanız gerekmektedir. Bu tahta kurusu ilaçlama işlemi evimizdeki diğer eşyalar için de geçerlidir.

Var olan eşyalarınızı her deliği, her çatlağı düşünerek ilaçlama işleminizi havalandırmasız bir şekilde 2 saat boyunca sürdürmeniz en ideali olacaktır. Bu işlem esnasında ilaçlı ortamda bulunmamanız gerekmektedir. İlaçları ilgili zirai marketlerden temin edebilirsiniz.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Categories:

Tags:

26 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Kategoriler
0507 530 34 67