Tahtakuruları ile mücadelede en etkili yöntem şüphesiz ki ilaçlamadır. Pestisit içeren ilaçlar ile tahta kurusu ilaçlama işleminin yapılması, ilaçlamaya başlamadan önce yuva yapacağı yerlerin tespit edilmesi ve işaretlenmesi başlıca yapılacak işlemler arasındadır.

Akabinde yuvaların etrafındaki eşyaların kaldırılması, imkan varsa ortamın nemini alacak hava temizleme cihazlarından faydalanılması, alternatif çözüm olarak bir miktar karbonatı yüzeyi geniş çay tabaklarına koyarak evin merkezi noktalarına bırakılması ön hazırlık anlamında yapılacak diğer işlemlerdir.

İlaçlamanın haricinde mücadelede gazyağı da tercih edilmekte olup fakat odada kullanılan bütün eşyaların (çarşaf, yastık, battaniye, pike, bilgisayar çantası, çanta, vs.) yüksek sıcaklıkta yıkanması gereklidir. Koltuk ve yatak gibi taşınmazların ise eğer çıkarılabiliyorsa kılıfları yıkanmalı, koltuk yıkama / yatak yıkama gibi profesyonel hizmetler alınmalıdır.

Tahta Kurtlarını Yok Etmek İçin Hangi Yöntemler Vardır?


Tahtakurusunu yok etmek için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden en kesin ve kısa sürede etki eden yöntem ise tahta kurusu ilaçlama şeklinde kendini gösterir. Diğer yöntemler ise şunlardır:
Tahtakurusu olan yere karbonat döküp bölgede  gün bekletilir. 3 gün sonra süpürülüp bir daha karbonat dökülür.
Haftada 3 kez biberiye yağı, lavanta  yağı, okaliptüs yağı ve bir miktar su ile yapılan karışım evin köşelerine sprey yardımı ile sıkılır.
Çay ağacı yağı ve su ile yapılan karışım tahtakurusunun yaşadığı düşünüldüğü bölgelere tahtakurusu gidene kadar püskürtülür.
Borik asit tozu tahtakurusu olmasından şüphelenilen her yere serpilir.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
0507 530 34 67