Tahtakuruları ile mücadelede en etkili yöntem şüphesiz ki ilaçlamadır. Pestisit içeren ilaçlar ile tahta kurusu ilaçlama işleminin yapılması, ilaçlamaya başlamadan önce yuva yapacağı yerlerin tespit edilmesi ve işaretlenmesi başlıca yapılacak işlemler arasındadır.

Akabinde yuvaların etrafındaki eşyaların kaldırılması, imkan varsa ortamın nemini alacak hava temizleme cihazlarından faydalanılması, alternatif çözüm olarak bir miktar karbonatı yüzeyi geniş çay tabaklarına koyarak evin merkezi noktalarına bırakılması ön hazırlık anlamında yapılacak diğer işlemlerdir.

İlaçlamanın haricinde mücadelede gazyağı da tercih edilmekte olup fakat odada kullanılan bütün eşyaların (çarşaf, yastık, battaniye, pike, bilgisayar çantası, çanta, vs.) yüksek sıcaklıkta yıkanması gereklidir. Koltuk ve yatak gibi taşınmazların ise eğer çıkarılabiliyorsa kılıfları yıkanmalı, koltuk yıkama / yatak yıkama gibi profesyonel hizmetler alınmalıdır.

Tahta Kurtlarını Yok Etmek İçin Hangi Yöntemler Vardır?


Tahtakurusunu yok etmek için birçok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden en kesin ve kısa sürede etki eden yöntem ise tahta kurusu ilaçlama şeklinde kendini gösterir. Diğer yöntemler ise şunlardır:
Tahtakurusu olan yere karbonat döküp bölgede  gün bekletilir. 3 gün sonra süpürülüp bir daha karbonat dökülür.
Haftada 3 kez biberiye yağı, lavanta  yağı, okaliptüs yağı ve bir miktar su ile yapılan karışım evin köşelerine sprey yardımı ile sıkılır.
Çay ağacı yağı ve su ile yapılan karışım tahtakurusunun yaşadığı düşünüldüğü bölgelere tahtakurusu gidene kadar püskürtülür.
Borik asit tozu tahtakurusu olmasından şüphelenilen her yere serpilir.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Dünya yeşile dönüyor. “Yeşil”, çevresel endişenin rengi, en son teknolojiyi yönlendiren itici güç, sosyal bilincin vızıltısıdır. Çevreye ve insanın çevre üzerindeki etkisine duyulan ilgi, piyasaya çok sayıda yeni ürün getiriyor ve haşere kontrolü de bir istisna değil. Çevre dostu haşere kontrol hizmetleri, özellikle ticari sektörde popülaritesini artırıyor. Eko-anlayışlı konut tüketicileri bile geleneksel pestisitlere doğal alternatifler soruyor, ancak %10 ila %20’lik maliyet farkı ve bazen birkaç hafta gibi daha uzun tedavi süreleri ile karşılaştıklarında hevesleri genellikle soğuyor.

Amerika’nın çevre bilincinin artması, geleneksel kimyasal böcek ilaçlarını yöneten giderek daha sıkı federal düzenlemelerle birleştiğinde, haşere kontrol endüstrisinin odağını Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) tekniklerine kaydırıyor gibi görünüyor. IPM yalnızca çevre için değil, aynı zamanda insanlar, evcil hayvanlar ve baykuşlar gibi ikincil leş yiyiciler için de daha güvenli kabul edilir. 2008 yılında Pest Control Technology dergisi tarafından ankete katılan 378 haşere yönetimi şirketinin üçte ikisi, bir çeşit IPM hizmeti sunduklarını söyledi.

IPM, haşere bölgelerini öldürmek için tasarlanmış güçlü böcek ilaçlarından oluşan zehirli bir kokteylle bağlamak yerine, haşereleri dışarıda tutmak için tasarlanmış çevre dostu önleme tekniklerine odaklanır. Zararlıları çantalarını toplamaya teşvik etmek için düşük veya sıfır toksisiteli ürünler de kullanılabilirken, yok etme ve kontrol etme çabaları, istila nedenlerini bulmaya ve ortadan kaldırmaya odaklanır: giriş noktaları, cezbedici maddeler, barınak ve yiyecek.

Categories:

Tags:

4 Responses

  1. Sağlık, siyaset, ekonomi, gündem, kripto para haberlerinin gerçekliğini kontrol et. Güncel haberlerin ne kadarı gerçeği yansıtıyor? Tıklayın, okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Kategoriler
0507 530 34 67