Tahtakurusu İle Mücadele

Tahtakurusu sadece memelilerden ve kuşlardan kan emerek beslenen bir böcek türüdür. Kan emmek için gece karanlığını tercih ederken normal zamanlarda da karanlık yerlerde saklanırlar. Tahtakurularının ömrü ortalama 8 hafta olup sıcaklık ve neme bağlı olarak 11 aya kadar uzayabilir. Özellikle yüz, boyun, kol, bacak, kol, vb bölgelerde belli bir sırada kızarıklık, kaşıntı varsa evde tahtakurusu olduğundan şüphe edilebilir.

Bu kızarıklıklar bazen içi su dolu kabarcıklara da dönüşebilir. Bu durumda bir hekim göstermek faydalı olacaktır. Bazen bu ısırıklar herhangi bir kaşıntı durumu yoksa günlerce fark edilmeyebilir. Bir tahtakurusu her beslenme sürecinde ortalama 10 dakikaya kadar insan kanını emebilir. Tahtakurusu ile mücadele için tahta kurusu ilaçlama hizmeti almak gerekir.

Tahtakurusu Isırığı Hastalığa Sebep Olur mu?

Tahtakurusu ısırıklarının herhangi bir hastalığa sebep olduğu tespit edilmemekle birlikte ciltte tahrişlere, alerjik reaksiyonlara ve psikolojik etkilere sebep olabilir. Isırma sonrasında görülebilen şiddetli kaşıntı nedeni ile deri tahriş olabilir ve iyileşme sonrasında cilt yüzeyinde iz kalabilir.

Tahtakurusu Hangi Ortamlarda Oluşur?

Tahtakuruları nemli, karanlık ya da loş ortamlarda yaşarlar. Garaj, bodrum, depo, çatı katı, vb. ortamları mesken tutar tahtakurusu buralarda depolanan mobilyaların içini çoğunlukla yaşam alanı olarak seçerler. Buradaki eşyalar herhangi bir dezenfektasyon ve sterilizasyona tabi tutulmadan evlere alındığında konak olarak insanlara geçmeye başlarlar. Duvarda yer alan prizler, elektrik düğmelerinin içi, üçlü prizlerin içerisi, sigorta kutusu, vs. başlıca saklanma alanlarıdır.

Tahta Kurusu İle Nasıl Mücadele Edilir?

Tahtakuruları ile mücadelede en etkili yöntem şüphesiz ki ilaçlamadır. Pestisit içeren ilaçlar ile tahta kurusu ilaçlama işleminin yapılması, ilaçlamaya başlamadan önce yuva yapacağı yerlerin tespit edilmesi ve işaretlenmesi başlıca yapılacak işlemler arasındadır.

Akabinde yuvaların etrafındaki eşyaların kaldırılması, imkan varsa ortamın nemini alacak hava temizleme cihazlarından faydalanılması, alternatif çözüm olarak bir miktar karbonatı yüzeyi geniş çay tabaklarına koyarak evin merkezi noktalarına bırakılması ön hazırlık anlamında yapılacak diğer işlemlerdir.

İlaçlamanın haricinde mücadelede gazyağı da tercih edilmekte olup fakat odada kullanılan bütün eşyaların (çarşaf, yastık, battaniye, pike, bilgisayar çantası, çanta, vs.) yüksek sıcaklıkta yıkanması gereklidir. Koltuk ve yatak gibi taşınmazların ise eğer çıkarılabiliyorsa kılıfları yıkanmalı, koltuk yıkama / yatak yıkama gibi profesyonel hizmetler alınmalıdır.

TAHTAKURUSU İLAÇLAMA

Categories:

Tags:

6 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Kategoriler
0507 530 34 67